Menu

Co je důležité při výchově psa?

0 Comment

Pořídit si psa, se řekne snadno, nicméně problém nastává až během jeho výcviku a následného starání. Každý kdo si koupí psa, by měl mít na paměti, že štěňátko nebude vždycky tak roztomilé a vyroste z něj opravdový dospělý pes. Ačkoliv se vám to může zdát jasné, věřte, že na světě je opravdu mnoho lidí, kteří si koupí psa jen na parádu, nebo jako chvilkové pobavení a jakmile je přestane bavit. Skončí v útulku pro psi.

ležící pes

Před samotnou koupí psa se tak dobře rozmyslete, zda na psa budete mít opravdu dostatek času a nepřestane vás bavit ani za několik let. Většina psů se totiž dožívá něco mezi deseti až patnácti roky života – což je významně dlouhé období i pro člověka.

Myslete i na to, že každá rasa má jiné předpoklady a potřebuje něco jiného. Například akita inu štěňata jsou sice aktivní a roztomilá, ale také pěkně tvrdohlavá. Nezkušenému chovateli by tak snadno mohl tento pes přerůst přes hlavu – a to myslíme opravdu smrtelně vážně.

Nicméně nutno říct, že při výchově jakéhokoliv psa je potřeba důslednost a jednotnost. První velkou chybou, které se chovatelé dopouští, je to, že pes má více pánů. Pes by měl vždycky vědět, ke komu patří a kdo je jeho hlavní pán. Toho člověka pak pes bude i nejvíce respektovat a poslouchat.

stojící pes

Jednotnost by měla být zachována u všech lidí, co se psem přijdou do styku. Například zakáže-li pán sezení psa na sedačce, všichni členové domácnosti by to měli respektovat. Pokud tomu tak nebude, pes si bude stejně dělat, co chce a nikdy nebude pořádně vycvičený. Obdobně je tomu například i se žrádlem, nebo jakýmikoliv jinými povely. Pes je zkrátka velmi inteligentní a je třeba s ním i tak zacházet. Pokud tomu tak nebude, budete mít doma vyčůraného a neposlušného psa, který vám přeroste přes hlavu – což opravdu asi nikdo nechce. Prostě, jakého psa si vychováte, takového psa budete mít.