Menu

Jaké možnosti poskytuje nebankovní hypotéka

0 Comment

Pokud si chceme koupit dům či byt, najednou zjistíme, že hypotéky jsou komplikovanější, než se nám zdálo. Je jich mnoho druhů a každá má jiné možnosti a je vhodná pro jinou sortu zákazníků. Pro laika může být často těžké se mezi nimi vyznat.
stavebnice domu
Jednou z možností, které můžete zvolit, je nebankovní hypotéka. Ta, jak již název napovídá, není poskytována bankami, nýbrž nebankovními finančními společnostmi, které se obvykle specializují na nejrůznější druhy půjček. Čím se ale oproti těm klasickým liší?

Především tím, že tento způsob nabízí více možností. Banky mají obvykle mnohem přísnější pravidla a normy, co se poskytování jakýchkoliv druhů půjček, včetně hypoték, týče. Tyto nebankovní společnosti tak mohou nabídnout svým klientům mnohem širší škálu produktů, respektive možností.

Jednou z těch nejoblíbenějších je ta, kdy není při podávání žádosti vyžadováno doložení příjmu a ani není kontrolován registr dlužníků. Je to proto, že tento typ je dostupný nejširší škále lidí, zejména těch, kteří již nějakou půjčku splácí či mají nižší měsíční příjem.

Asi není nutné říkat, že tento způsob financování bydlení představuje pro firmu, která peníze poskytne, velké riziko. Koneckonců si nijak neověřuje, zda je dlužník schopen řádně splácet, hrozí jí tedy reálné nebezpečí, že o své peníze přijde.znázornění hypotéky

Aby tomuto zabránila, má hned několik opatření. Jedním z nich jsou vyšší úroky i poplatky, což má za úkol částečně kompenzovat vzniklé ztráty. Získají tak totiž ? z jednoho klienta, který vše v pořádku splácí, více peněz.

Pak jsou tu páky, které mají na neplatiče. Jedním z nich jsou velké poplatky z prodlení. Ty navíc ve spojitosti s již zmíněnými úroky s dobou nesplácení narůstají. Celková částka, kterou má dlužník zaplatit, se tak zvyšuje. Po nějaké době pak přijde na řadu exekuce, která může skončit i zabavením předmětné nemovitosti a jejím prodáním v dražbě, čímž firma získá více peněz, než kdyby zákazník vše v pořádku zaplatil.

Jestli tuto možnost zvolíte, je jen na vás. Přesto si vše dobře promyslete a důkladně si prostudujte podmínky, než něco podepíšete. Uchráníte se tak mnohých nepříjemných překvapení.