Menu

Navštěvovala Lady Gaga stejnou hudební školu jako Ludwig van Beethoven?

0 Comment

Populární hudba už dávno není doménou potulných trubadúrů, kteří svým zpěvem nadchli středověké obecenstvo. Oblíbené líbezné texty zněly dávno ve starověkých Aténách, ale i v pravěkých kulturách za doprovodu píšťal nebo bubnů. Současný styl nabízí jeden hit za druhým. O umění už dávno nemůže být řeč. Z mnoha rádií jsou slyšet pravidelně se opakující trháky našich idolů. Hlasováním, nakupováním i poslechem na streamu jsou vyzdvihováni takoví interpreti, kteří vzbudí v našich hlavách i tělech silné emoce, jež odráží naši osobnost, postoje, fyziologii ucha i stupeň rozvinutí kognitivních částí.
Konzervy připomínající hity
Preferujeme právě takovou hudbu, jaká v nás probouzí řízenou hormonální dysbalanci. Souhra tónů představuje pro mozek cvičení. Fyzička aplikovaná každý den nás udržuje v kondici. Bez hudebního vzdělání maximálně s nějakou tou hodinou na základce určujeme úspěšnost muzikantů. Je to stejné, jako by práci vědců, hodnotili žáci devítileté školy. Zřejmě by složitým vzorcům asi nikdo nerozuměl. Einstein by byl nucen pro úspěch v žebříčku převést teorii relativity možná do jednoho vzorce. Snížil by tak kvalitu své práce. Obdoba v hudebním průmyslu nutí skladatele, aby přivedli svá díla téměř k nekonečnému redukcionismu. Na prvních místech se tak umísťují „vědci bez vycvičeného sluchu“. Jejich melodie jsou jednoduché, přímočaré s repetitivním základem i dovětkem. Pro složení výrobku č. 1 je nutné dodržet tento postup:
1.       Jednoduchá a čitelná struktura
2.       Opakující se refrén i celá melodie
3.       Rytmus zdůrazňující pozitivní nálady či silně negativní
4.       Preference podnětů podporující již vytvořené strukturální propojení a to zejména u limbického systému
Opravdoví muzikanti
Mnoho hvězd produkují právě takové fast foody. Lady Gaga svým „Poker face“ uhranula celý svět. Umístění na prvním místě v mnoha hitparádách znamenal nejlépe prodávající se hit v roce 2009 ověnčenou cenou Grammy. Devět a půl milionu posluchačů si jej zakoupilo. V hlavní melodii je slyšet pouze jeden stále se opakující tón obdobně jako u druhé věty sedmé symfonie Ludwiga van Beethovena. Tento člen vídeňských klasiků ovšem dokázal jednoduchý základ rozvinout do nekonečných variací. Mnoho současníků se snaží právě o vydání dalšího hitu. Najdou se však i výjimky. Amy Winehouse v rozhovoru uvedla: „nebudu vydávat singly, ale raději zkomponuji celou desku. I Belgičan Gotye se podivil nad zvláštní otázkou. „Spíš se naučím hrát na nový nástroj, než abych něco podobného nahrával. Opravdových hudebníků s virtuózní ekvilibristikou zahrnující multiinstrumentalní nadání s polyfonním zpěvem je v populárním byznysu poskrovnu. Šafrán se dá také sbírat velmi nepravděpodobně. Sedmnáctiletý Australan z gauče svého pokojíku uhranul kritiku propracovaností, hutností a staronovým projevem svých muzikálních myšlenek. Jeho vrstvené melodie servírují svěží ovoce právě sesbírané z rozkvetlých jabloní spolu s nekonečnými výhledy do všech světových stran. Jméno tohoto interpreta je možné skrytě spatřit cestováním zpět do minulosti v náznacích jednotlivýchsmen uvedeného článku.