Menu

Je otázkou, jaká je nejlepší výchova pro dnešní děti

0 Comment

Určitě jste si všimli toho, že dnešní výchova dětí je úplně jiná, než jaká byla výchova dříve. Dnešní výchova je kolikrát o tom, že rodič nedá dítěti na zadek, pokud dítě něco udělalo, ale snaží se dítěti vysvětlit, že se něco takového nedělá. Opravdu si myslíte, že něco takového je tím nejlepším přístupem? Když jsme byli dětmi my, dostávali jsme na zadek a také z toho nikdo z nás dnes nemá psychickou újmu. Je jasné, že jsou věci, které si člověk jinak než tím, že dostane na zadek, prostě nezapamatuje, protože dítě má tendenci dělat naschvály, pokud mu člověk řekne, že nemá něco dělat.

dvě děti

Je jasné, že každý si své dítě vychovává podle sebe, ale věřte, že to, že budete do dítěte mluvit jak do stěny, vám do budoucna nezajistí to, že dané dítě bude vědět, že danou věc nemá dělat, protože se to nedělá. Příkladem může být, když si dítě lehne v obchodě na zem a začne kopat nohama a řvát na celé kolo, že chce, abyste mu koupili něco dobrého. Opravdu si myslíte, že je ideální v takové chvíli dítěti začít něco vykládat a rozmlouvat mu koupi dobré věci? Věřte, že v daném momentě to danému dítěti bude úplně jedno, co říkáte, protože bude chtít něco dobrého. Pokud navíc nejste v daném obchodě sami, pak věřte, že to rozhodně bude velká ostuda.

hrající si dětičky

Jsou rodiče, kteří by se měli nad výchovou svého dítěte zamyslet. To, že dáte občas dítěti před zadek, bylo dříve úplně normální a to proto, že si dítě díky něčemu takovému zapamatovalo, že danou věc nemá už nikdy dělat, protože to není správné. Dneska by se něco takového považovalo za týrání, ale máte pocit, že my bychom z našeho dětství měli nějakou újmu? Rozhodně ne. Málokdo si dnes vzpomene, že jako dítě dostal na zadek. Díky tomu ale dnes víme, jaké věci je vhodné a jaké je naopak nevhodné dělat. Určitě není špatné dítěti vysvětlit, co by mělo a co nemělo dělat, ale opravdu je malá pravděpodobnost, že si to zapamatuje. Za pár dní se rozhodně s vysvětlováním potkáte znovu. Taková výchova má určitě svá pro, ale také proti.