Menu

Pořídíme si psa

0 Comment

Většina rodičů malých dětí to zná. Přijde den, kdy dítě přijde s prosbou tati (mami), já bych chtěl štěně…a tak dlouho otravuje, až nakonec začnete o koupi psa uvažovat. Ti z nás, kteří měli psa v dětství či dospívání, vědí, co to obnáší. Někteří lidé ale nemají potuchy, jen možná něco tuší. Často se setkáte na ulici se psy, kteří neumí poslouchat, agresivně reagují na jiné psy, zvuky, lidi, neumí základní povely, ani nereagují na domluvu svého pána. Všudypřítomná hovínka na chodníku a v jeho blízkosti jsou smutným každodenním neštěstím. Zvlášť, když do něj  šlápnete, brrr. Schválně, jestli by se našel někdo, kdo v takové chvíli nenadává? Není to chyba psa, ale toho, kdo ho venčí. Takže, pokud chcete pořídit psa, počítejte i s uklízením hovínek. Je to slušnost a ohleduplnost vůči ostatním.

pes2

Jinak samozřejmě je třeba spočítat náklady na stravu, očkování, poplatky za psa, hračky, pelíšek, hygienické pomůcky jako kartáč, šampon, prostředky proti blechám a klíšťatům, lék na odčervení či jiné léky, veterináře, pokud bude nemocný nebo bude mít alergii (ano, i to se stává) atd., atd. Je toho celkem dost. Pes by měl dostat aspoň základní výcvik. Tím spíš, pokud se jedná o větší či dokonce bojové plemeno. Na cvičišti se nejen naučí poslušnosti, ale také se socializuje, což je celkem potřebná věc, aby nepřiměřeně nereagoval na ostatní psy a jiná zvířata nebo dokonce lidi. Zároveň výcvik bude brát jako hru a bude se mu líbit (záleží samozřejmě také jak s ním komunikujete a jestli ho umíte odměnit i když třeba jen pohlazením).

1pes

Každý pes potřebuje nové zážitky, které nachází na procházkách a výletech. Tzn., že každodenní procházky by měly být na denním pořádku. Potřebuje vybít energii, jinak si najde jinou zábavu a to by se Vám třeba nemuselo líbit (rozcupované polštáře a oblečení, rozkousané boty, nahánění domácích zvířat nebo dokonce dětí apod.). Bude-li bydlet v bytě/domě, počítejte i s jeho potřebou venčení se i během noci.

Přes to všechno, pokud psovi dáte důvěru, přátelství a nezapomenete si s ním hrát a občas ho pohladit, vrátí Vám vše mnohonásobně a přispěje tak k dobré náladě a pohodě. Zažijete s ním neuvěřitelná dobrodružství a vtipné chvilky, které pobaví Vás i jeho.