Menu

Výběrová řízení u brigád aneb kam ten dnešní svět spěje

0 Comment

Každý jistě minimálně jedenkrát zažil v životě situaci, kdy sháněl letní brigádu. Já osobně posledních 6 let nedělala nic jiného, jelikož studium v České republice není zas tak úplně za hubičku, jak se na první pohled může zdát. Vždy jsem ji úspěšně sehnala již před začátkem července, takže jsem měla jistotu, že si nějaké ty penízky vydělám. Letos je to však velká bída, jelikož na většinu takto označených pozic jsou vyhlášena výběrová řízení, což já osobně vůbec nechápu. Co tedy vede zaměstnavatele k tomuto kroku?
čtyři životopisy
Nejspíše půjde o to, že chtějí mít schopné a kvalifikované brigádníky, které si snad i udrží na další roky. Avšak s přístupem, že se všude vyhlásí něco jako konkurzy, klesne zájem o tento částečný přivýdělek, jelikož to bude stále zdlouhavější a složitější. Já osobně jsem napsala na pár nabídek již před necelým měsícem, a do dnes nemám odpověď.
Je tedy celkem dosti jisté, že výběrová řízení u brigád jsou spíše na škodu, než ku prospěchu věci. Nejen, že je zdlouhavé se k nějaké brigádě dostat, ale také dochází k větší zátěži rodičů, jelikož kdo jiný bude tyto osoby živit? Pomáhá snad stát studentům nějakým úžasným způsobem, při kterém by bylo opravdu lehké vystudovat univerzitu v naší republice? Ne, nepomáhá – ale mělo by se to změnit!
Dnes se však věnuji pohledu osoby brigádu nabízející, nikoliv poptávající. Chápu, že pokud se jedná o velké a známé podniky, bude u nich otázka výběrového řízení otázkou prestiže a zachování dobrého jména. Proč je jím však zatíženo cca 90% nabídek? Dle mého názoru se jedná o trend dnešní doby, když už se musí dělat i na pozice jako je uklízečka či pokladní. Ne, že bych tím chtěla dané pozice znevýhodnit, to jistě ne, jelikož bez nich by nemohli ostatní lidé normálně fungovat, ale prostě v tomto nevidím smysl.
výběr zaměstnanců
Dle mého názoru bylo mnohem jednodušší sehnat brigádu nějaké 3, 4 roky nazpět. V současné době se z hledání fleku na prázdniny stává dobrodružství či hra kdo z koho. Dnes už totiž žijeme v době, kdy musí všechno splňovat určité normy, které musí být dodržovány, i když se v nich nachází určité nerozumné či nepochopitelné informace.
Zkrátka a dobře by se měl tento systém zjednodušit a vrátit do starých kolejí, jelikož pokud je něčeho moc, tak je toho prostě příliš! A jaké jsou vaše vzpomínky na dobu, kdy jste se vy sami ucházeli o práci?