Menu

Auto versus letadlo

0 Comment

Jo, je to fajn úvaha. Zaletím do Řecka na Zakynthos, budu se tam 14 dní válet na plážích. Popíjet Ouzo a Metaxu a pak zase letecky domů. Nebo je lépe jet vlastním autem?

zakynthos pláž

Zkusme porovnat výhody a nevýhody.

Auto v případě, že jedeme s celou rodinou, tedy manželkou a dvěma dětmi vyjde po stránce přímých nákladů skutečně nejlevněji. Zaplatíme pohonné hmoty a něco ztratíme v amortizaci vozu. Přece jen se jedná o zhruba 25 tis. Kilometrů. A to je čtvrtina období mezi povinnými kontrolními prohlídkami vozu předepsaným výrobcem abychom nepřišli o záruku. Přesto, nás tyto náklady přijdou levněji než čtyři letenky, doprava na a z letiště. A to nepočítám nemalou finanční položku za parkování auta, které nás bude čekat na letišti.
blondýna na kapotě

Náklady jsou jedna věc. Jenže je tu ta obrovská vzdálenost. Přece jen jde o více než 2 tisíce km, které musíme urazit, než se utáboříme na vyhlédnutém místě či zabydlíme v objednaném hotelu. To je panečku pěkná vzdálenost. Pokud nejste úplný sebevrah, určitě nepojede na jeden zátah. Myslím, že odpovědný řidič tuto vzdálenost určitě nedá ani za dva dny. Možná za tři, pokud vás občas v řízení vystřídá manželka. Když ale cestou zkusíte navštívit nějaká atraktivní místa, je možné střízlivě počítat s dobou od odjezdu do ubytování v Řecku na vysněném místě na 4 dny. 4 dny tam a čtyři dny zpátky. Hm. To je přes týden dovolené v autě. Z tohoto pohledu doprava vozem do Řecka ztrácí na kráse, že?
křídlo letadla

Navíc cestou budete někde nocovat. To jsou další náklady, které musíte připočítat k přímým nákladům na dovolenou. A skutečnost, že se k vysněnému Egejskému moři dostanete pořádně utrmácení cestou v letních vedrech, je také nepomíjitelná.

Zastánce dopravy vlastním autem hned vyrukuje s protiargumentem k letecké přepravě. Ano, letadlo vás doveze na letiště, ale co potom? Jak se budete dopravovat po Řecku? Tomu lze odpovědět, že stejně tak jak se spousta lidí o dovolených dopravuje u nás. Hromadnou dopravou. Autobusy, vlaky a taxíky jezdí všude na světě. Tak proč to hrotit?

Ale ruku na srdce. Toto zamyšlení potvrzuje jen to, co bylo napsáno v úvodu článku. Vše je o našem nastavení. Někomu vyhovuje to, jinému ono. Každý se musí zamyslet a zvolit to co je pro něj to nej. Ostatně, dovolená není jen o penězích. Měla by být hlavně plná zážitků. A ty trochu více souvisí s cestování autem. Co říkáte?