Menu

Praha – nejen hlavní město ČR

0 Comment

Stověžatá Praha. Překypuje historickou i novodobou magií, která přitahuje návštěvníky z celého světa. Kdo by nemiloval Prahu?! Proč a čím je tak význačná? Jaké jsou zajímavosti o této skvostné metropoli? A proč se vydat v rámci cestování do Prahy?

Trocha historie aneb věděli jste, že..?

Vše se historicky datuje až do 4. století našeho letopočtu, kdy se Praha proměnila v dějiště mnoha importantních událostí, ať už bylo její poslání coby sídlo českých králů, císařů, knížat a později prezidentů. Nicméně neztrácí nic na svém charisma doposud. Významnou událostí, která se zapsala do dějin, byla roku 1212 našeho letopočtu Zlatá bula sicilská, která obsahovala tři listiny = stvrzení dědičných nároků Přemyslovců na český trůn. K jejímu vydání došlo v Basileji, a to Přemyslem Otakarem I. z rukou Fridricha II. Sicilského.

praha

Nesmazatelně do dějin se zapsal rovněž král Přemysl Otakar II. – přezdívaný též jako král železný a zlatý, neboť význačně se podílel na položení gigantické říše. V roce 1257 udělil městská práva pražskému podhradí. Byl důležitým panovníkem, který přišel o život v bitvě na Moravském poli roku 1278.

Pražská nej…

· nejdelší eskalátor je ve stanici metra A – Náměstí Míru,
· nejdelší ulicí je Plzeňská (Praha 5), která měří 10,5 kilometrů,
· mezi nejdelší náměstí náleží Václavské – měřící 750 metrů,
· nejkratší je most Svatopluka Čecha o délce pouhých 169 metrů,
· nejmenším sídlištěm je na Praze 8 Invalidovna, která má nejnižší počet obyvatel,
· Valdštejnská zahrada náleží mezi nejstarší,
· bezpochyby nejstarší kavárnou je proslavená Slavia, která byla slavnostně otevřena v roce 1881,
· nejstarším hřbitovem je Vyšehradský, kde je pohřbena i řada význačných osobností,
· mezi největší paláce patří barokní Valdštejnský palác na Praze 1.

panoráma

Památky aneb co musíte vidět

Praha oplývá množstvím historický památek, míst a neskutečnou nabídkou kulturního vyžití. Rovněž je možno navštívit zajímavá a ojedinělá prostranství, zákoutí, romantické uličky apod. Především Praha dýchá svým magickým kouzlem a upoutá svou elegancí a šarmem.

Při návštěvě Prahy nelze vynechat a minout – Karlův most, jenž je nejstarším pyšnícím se mostem v Praze, dále pak Staroměstské náměstí, Národní divadlo, proslavená Národní ulice, Pražský hrad, Obecní dům, Katedrála sv. Víta, botanická a zoologická zahrada, Petřín, Kampa apod. Výčet všech je prakticky nereálný, ale především výše zmíněné náleží opravdu mezi nej skvosty.