Menu

Daří se u vás doma orchideji?

0 Comment

Pěstovat doma nějakou krásnou orchidej láká mnohé z nás. Na pultech květinářství, ale i jiných obchodů, jich najdeme dnes opravdu mnoho. Výběr je pestrý, co se týká barev i tvarů květů. Ale možná znáte následující scénář. Přineseme si exotickou krásku domů a věnujeme jí veškerou péči. A ona nádherně kvete. Vydrží to ovšem jen několik týdnů. A pak je konec. V květináčích zaléváme jen listy a kořeny. A čekáme a čekáme. Kde jsme udělali chybu? Proč se jí u nás doma nelíbí? Běžně prodávané druhy orchidejí nejsou na pěstování v pokojových podmínkách náročné. Ovšem i o ně se musíme starat správným způsobem. Pojďme si připomenout, co je pro ně nejdůležitější.
pěstování orchidejí

V čem rostou

Substrát, ve kterém si rostlinu přineseme z obchodu domů, není většinou vhodný pro její dlouhodobější spokojený život. Je to takový substrát „přepravní“, bývá dost sypký a rostlinám se v něm špatně dýchá. Nejlepším řešením je rychlé přesazení do vhodného substrátu na orchideje. Ten můžeme koupit hotový, nebo si ho sami namíchat. Jeho pH by mělo být cca 5,5. Jeho základ by měla tvořit kůra (ve volné přírodě tyto rostliny žijí přichycené na kůře stromů). Nejvíce se používá kůra borovicová, modřínová, piniová, dubová, topolová, ale třeba i korková nebo kůra z vinné révy. Nezapomínáme na drenážní vrstvu. Vytvoříme ji z drceného štěrku, dřevěného uhlí či kousků polystyrénu.
orchidej phalaenopsis

Kde rostou

Výběr vhodného stanoviště je pro život a správný růst rostlin také jedním z nejdůležitějších faktorů. Orchideje prodávané v našich obchodech patří k těm druhům, které mají rády teplo a světlo. Neumisťujeme je tedy dál v místnosti. Pozor ale na přímé žhavé sluneční paprsky. Spálily by jim listy. Teplota je ideální pokojová, 20 až 25°C.

Jak je zaléváme a hnojíme

Množství zálivky přizpůsobíme tomu, jaká je v pokoji vlhkost. V hodně suchých místnostech zaléváme častěji. Jinak zaléváme asi 1 x za 14 dní. Pozor na přelití! Orchideje na ně reagují tak, že to vypadá na usychání (žluté listy, opadávání listů). Pokud se znovu zalívá, rostlinka bohužel odumře. Hnojíme asi 1 x týdně hnojivy určenými pro orchideje. Odborníci doporučují používat mnohem nižší koncentraci, než uvádí výrobce na obalu. Prý postačí i roztok 10 x slabší!