Menu

Jak a kdy začít děti učit úklidu

0 Comment

Každý rodič, který chce ze svého dítěte vychovat soběstačnou, a schopnou osobu ví, že je potřeba začít od útlého věku. Kdy je ale správný čas, a jak s tím začít?

Základy úklidu

K základům úklidu můžete vést dítě ještě dřív, než-li začne chodit. Nejlepší formou je vzít kbelík s kostkami, ty vysypat na zem, a učit dítě házet je do něj. Nečekejte, že ihned pochopí, co po něm chcete, to totiž vyžaduje trpělivost. 

Když začíná dělat nepořádek

Miminka nepořádek nedělají. To, že hodí hračkou přes půl místnosti totiž nelze považovat za nepořádek, pouze zkoumání. Děti, která však před nedávnem začaly chodit, a s radostí přemisťují věci z místa na místo, pohrají si, a pak ji nechají padnou na podlahu, už nepořádek dělají, a mnohdy nestíháme zároveň běhat za nimi, a uklízet po nich. A to je nejlepší čas na to, abyste je začali učit, co kam patří. Můžete to zkoušet hrou. Skvělou pomůckou jsou kyblíčky s víkem, které má výřezy různých tvarů, do nichž pasují přiložené hračky. Když se naučí trefovat správné tvary do správných otvorů, je schopné porozumět tomu, kam patří například boty, kam kostky, kam oblečení. Jistě si ještě nezvládne poskládat trička do komínků, a uložit je do skříně, ale už se může s vaší pomocí učit uklízet věci na své místo. Můžete si s ním zahrát i hru, co kam patří. Vezměte pár věcí, které zná, a chtějte po něm, aby je umístilo na své místo. Třeba naběračku, ponožky, ovladač.

dětský pokoj

Úklid pokoje

Dítě mezi druhým a třetím rokem, které už zvládá chodit na nočník, je skvělým důkazem toho, že rozumí jednoduchým pokynům. A to je ideální čas na to, aby převzalo trošku zodpovědnosti, a pustilo se do úklidu svého pokoje. Začněte tím, že budete trvat na tom, aby vždy, když si s hračkou dohraje, ji umístilo na své místo. To co patří na polici, musí vrátit na polici, hračky které si vzalo z plastové bedýnky, tam musí opět vrátit. Je to dobrý základ pro to, aby udržovalo základní pořádek ve svém pokoji.

dítě v pokojíčku

Třídění a skládání

Mezi čtvrtým a pátým rokem už po dítěti můžete chtít, aby si samo skládalo oblečení do skříně. Samozřejmě mu to budete muset mnohokrát ukázat, a pořád dokola jej opravovat. Za úspěchy jej chvalte, a můžete jej i odměnit. V této době předškolního věku už je rovněž schopno si samo ustlat postel, a uspořádat veškeré vybavení pokoje na své místo.

Zametání, vysávání, utírání

V šesti letech je už dítě schopno vysát rozsypané korálky z podlahy, umýt skříňky, zamést odstřižky ze svých výtvorů. V tomto věku už by si mělo pokoj uklízet samo. Samozřejmě asi budete muset párkrát do roka udělat v jeho pokoji generální úklid, ale i s tím by mělo pomáhat, aby se vše naučilo.