Menu

Staráte se správně o svoje šperky?

0 Comment

Ať už tedy si šperky kupujete nebo si je vyrábíte, vždy se jedná o krásné kousky, které bývají samozřejmě křehké a každá z majitelek by se o ně měla řádně starat. Leckdy nám šperky tak přilnou k srdci, že bychom je chtěli nosit stále a ani je vlastně nesundávat. Někdy naopak nastanou momenty, kdy bychom nejradši dané šperky vyhodily a už je nikdy nenosily.

V každém případě je potřeba někdy šperky odložit a řádně se o ně postarat, aby nám vydržely krásné a nositelné, co nejdéle to půjde. Kdy?
šperky s diamanty


        Voda

Jakmile jdete do bazénu, sprchy, vany, sauny či kamkoli jinam, kde je chlorovaná voda, měla byste všechny své ozdoby sundat. Samozřejmě i obyčejná voda může způsobit zakalení povrchu a to, že šperky pak nebudou krásně lesklé, ale spíše matné. Obzvláště pozor si dejte na lepené kameny, kde by vám časem při takovém zacházení, mohly kameny klidně i vypadnout. Největší zlo ale pro vaše šperky bude mořská slaná voda a samozřejmě silně chlorovaná voda. Například perly, korály a tyrkysy jsou velmi choulostivé na chlor a jiné chemické sloučeniny a mohly byste si díky jim tyto krasavce zničit!


        Vaření

Pokud vaříte běžné a nenáročné jídlo, není nutné samozřejmě prstýnky sundávat. Pokud však zaděláváte těsto na knedlíky, těstoviny, buchty nebo se chystáte na pečení dortu, bude lepší, když prstýnky odložíte. Pokud by se vám totiž těsto dostalo do různých záhybů prstýnku, budete jej z něj těžko dostávat a dá se předpokládat, že se vám to doma nepovede. Budete pak muset dát šperky vyčistit ultrazvukem. Pozor na perly, které nesnesou ani potřísnění octem, kontakt se zelím či červenou řepou. Mohly by vám samozřejmě změnit barvu v reakci na tento kontakt.
náhrdelník nevěsty


        Úklid

Ať chceme nebo nechceme, každá z nás musí občas uklízet. I kdyby paní na úklid chodila do vaší domácnosti pravidelně, i vy občas budete muset vzít do ruky nějaký ten prostředek. Ty většinou obsahují již zmiňovaný chlor, ale také bělidla a další chemické látky, které především kamenům organického původu, velmi škodí. Je dobré si proto při úklidu šperky vždycky sundávat nebo si jednoduše zvyknout na práci v gumových rukavicích. Tím uděláte službu tedy nejen svým šperkům, ale dá se předpokládat, že to ocení i vaše ruce.