Menu

Po stopách vzniku papíru

0 Comment


První papír vznikl v Číně v 1. století našeho letopočtu, kdy se jeden z čínských úředníků snažil vymyslet alternativu, na kterou by se dalo psát. Dosud používané destičky totiž byly neskladné a málo trvanlivé. Vynalezl ho ze směsi kůry a rozmělněných výhonků. Směs v tenké vrstvě nechal uschnout a u tehdejšího císaře sklidit velký úspěch.

 rozřezané papíry

Z Číny se postup rozšířil do Koreje, Arábie a odtud do Evropy. Ve středověku byla rostlinná vlákna nahrazena hadry. Ty se třídily, čistily, polily vodou a nechaly několik týdnů zahnívat, aby se uvolnila vlákna, která se pak roztloukala a ředila vodou na kaši.

 

Dnes se jako základní materiál používá buničina, která se získává ze dřeva, a z přidaných recyklovaných materiálů. Ta se pak chemicky i mechanicky upravuje, aby bylo dosaženo kvalitnějšího výsledku. Směs natéká na síto, z kterého se odvádí voda. Další fází je lisování a sušení na horkých válcích. Během sušení se pláty natírají, klíží a uhlazují.

 

Ručně vyráběný papír není tak dokonalý jako ten z továrny, píše se na něj hůře a nevydrží tolik. Ale od toho průmyslově vyrobeného se liší právě dotekem lidské ruky a originalitou. Můžete si ho zakoupit, ale snadno si ho vyrobíte i doma.

 skladování papírů

Návod na domácí výrobu

Na začátku si připravte materiál na papírovinu, mixér, obdélníkovou nádobu a dva rámečky (jeden bez sítě a druhý se sítí). Nejprve je potřeba vytvořit hmotu podobnou kaši z jakéhokoliv papíru, který není křídový. Pokud použijete potištěné listy, počítejte s tím, že výrobek bude mít barvu, která převládá na původním materiálu. Roztrhejte je nebo rozstříhejte na malé kousky, zalijte vodou a rozmixujte na řídkou kaši. Tu přelijte do obdélníkové nádoby. Pokud chcete, aby byl výsledek pevnější, přidejte trochu škrobu nebo lepidla a důkladně zamíchejte. Vezměte spojené rámečky (vrchní nasazený na ten se sítí) a ponořte je do nádoby. Nabírejte hmotu a rozlévejte po ploše síta. Až budete mít celé síto rovnoměrně zaplněné, nechte ho okapat a sejměte vrchní rámeček. Pak už ho nechte dosušit a vylisovat mezi dvěma knihami.

 

Do hmoty nikdy nevkládejte suroviny špinavé nebo mastné, neblaze by se to projevilo na kvalitě. Své výtvory můžete použít jako přáníčka, visačky, vzkazy k dárkům, pozvánky apod. Pokud vás papírenství zajímá, můžete navštívit výrobnu ve Velkých Losinách, kde je stále v provozu ruční manufaktura.